Kategóriák
A horgászat világa Horgászbot Horgászfelszerelés

Tengeri és édesvízi horgászbotok: Mit kell tudni vásárlás előtt?

Mi a különbség a tengeri és az édesvízi horgászbotok között? A következő néhány kulcsfontosságú tényezőt mindenképp érdemes vásárlás előtt figyelembe venni.

  • A horgászkalandokhoz a megfelelő tengeri és édesvízi horgászbotok kiválasztásakor először el kell dönteni a használni kívánt horgászmódszert. Más szavakkal: a tengeren eredünk zsákmány után, vagy esetleg egy helyi tavacskába dobjuk a csalinkat? Miután eldöntöttük a technikát, meghatároztuk a célfajokat, a következő lépés a megfelelő merevségű, erősségű bot kiválasztása. Előbbi tulajdonsága megmutatja, hogy mennyire hajlik le adott súly alatt, míg utóbbi azt jelenti, hogy mekkora terheléstől törik el.
  • A fajoktól függően bizonyos tengeri halak (mint például a fekete marlin vagy különböző fajtájú cápák) szó szerint akár több ezer fontot is nyomhatnak, ami azt jelenti, hogy sok tengeri horgászbotot sokkal vastagabbá és nehezebbé, erősebbé kell tenni, mint az édesvízi társaikat.
  • A tengeri horgászbotok gyakran modern üvegszálból készülnek, ami tartósabb. Ezek a botok jellemzően a lassú és közepes aktivitású kategóriákba tartoznak. Általános szabályként minél jobban hajlik egy bot, annál lassabb az akció.
  • Sok édesvízi vagy parti sósvízi horgászbot grafitból vagy üvegszál és grafit keverékből (kompozitból) készül, ami könnyebbé teszi őket, a fokozott érzékenység mellett. A grafit vagy kompozit botok általában a gyors vagy extra gyors akció kategóriákba tartoznak.
  • A tengeri horgászbotok általában az alábbi horgászati módszerekhez használhatók: vertikális pergetés (jigging), és a trolling (bár ez a technika Magyarországon nem engedélyezett). Remek választás sósvízi horgászatra a Mivardi Xtreme Catfish, mivel a felhasznált komponenseket extrém terheléshez terveztek és tesztelték, hogy a legnagyobb hallal is felvegye a versenyt. Hossza 2,4 méter, a dobósúly 200-600 gramm.
  • Az édesvízi horgászatnál pedig jórészt a következő horgászati technikák célravezetők: hagyományos pergetés (spinning), multiorsós pergetés (casting), legyezés, feederezés, úszózás, fenekezés és a bolognai módszer. Castinghoz ideális a Savage Gear Black Savage Spin, feederezéshez a Shimano Aernos AX Feedert ajánljuk, bolognai botos horgászathoz pedig a Shimano Aernos AX Matchot. Ezek a botok mind modern csúcstechnológiás anyagokból készültek, kedvező árazás mellet.
  • Ha egy sokoldalú botot szeretne, amit a parti sósvízi halak, valamint az édesvízi prédák horgászatára is lehet használni, akkor választhat egy közepes teljesítményű tengeri horgászbotot, amely a 8-17 font közötti dobósúlyhoz van készítve. Az édesvizekben remek választás a könnyűfém horgászbot, de ezek nem használhatók tengervízben, mert az édesvízi botokat és horgászfelszereléseket nem lehet sósvízi korrózióálló alkatrészekből készíteni vagy ilyen védőréteggel bevonni. Tengeri és édesvízi halászatra egyaránt kiválóan használható a Mivardi Fanatic Catfish, mely botot az állóképességre és tartósságra hegyeztek ki. Anyaga kompozit, hossza 2,4 méter, a dobósúly 200-400 gramm.

Összefoglalva, a sósvíz és az édesvízi horgászbotok közötti különbségek elsősorban a szerkezetre és az alkalmazott anyagokra vonatkoznak. Most, hogy többet tud a legjobb eszköz kiválasztásáról, nincs más hátra, szerezze meg horgászengedélyt és vásárolja meg felszerelését!

Készült a www.takemefishing.org cikke nyomán.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Pin It on Pinterest